Скопскиот аеродром се отвора во среда со летови кон Бремен и Ларнака

Од:

По повеќе од три месеци, Меѓународниот аеродром во Скопје ќе биде отворен во среда, а првите полетувања се предвидени околу 6:00 часот, кој Бремен и Ларнака, соопшти денес аеродромот.

За денот на повторното отворањето, закажани се летови и кон Стокхолм, Келн и други дестинации.

Скопскиот и Охридскиот аеродром беа затворени со одлука на Владата на полноќ на 19 март, заедно со сите гранични премини во државата, откако беше воведена вонредна состојба поради пандемијата на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Авиосообраќајот во Европа бележи раст по укинување на рестриктивните мерки

А1он

Слета првиот авион со патници на охридскиот аеродром

Ана Ололовска

„Рајанер“ ќе отпушти 3.500 вработени ако не прифатат пониски плати

Ана Ололовска

По тримесечен прекин, полетаа првите патници од скопскиот аеродром

Искра Манојлоска

Повторно патнички летови од аеродромите во Скопје и Охрид

Ана Ололовска

Охридскиот аеродром се реотвoра утре со летови до Цирих и Милано, првите чартер летови на 5 јули

Ана Ололовска