ВИДЕО: Скопје најзагаден град во светот

Од:

Скопје пред индискиот град Калкута и Дака во Бангладеш се наоѓа на врвот на листата најзагадени градови во светот.

Просечната загаденост на главниот град на Република Македонија изнесува 374 милиграми на метар кубен што е доволно да се најде на првото поразително место на оваа листа пред Калкута со 361мг/м3 и Дака со 329мг/м3.

Концентрацијата на канцерогените ПМ10 честички денеска во Скопје изнесува шест пати над максимално дозволената граница која изнесува 50 микгорами на метар кубен. Најзагадено е во Центар – 262мг/м3, Карпош 320 мг/м3, Ректорат 323мг/м3 и Лисиче 331мг/м3.

И покрај ветувањата за преземање мерки на секоја нова власт, наместо намалување, загадувањето во главниот град и целата држава константно расте.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Емисиите на штетни гасови во светот во декември се зголемиле за два проценти

Ана Ололовска

Истражување: Со намалување на загадувањето може да се спречат околу 50 илјади смртни случаи во Европа

Ана Ололовска

„Пејпер Мил“ и натаму загадува, доби наредба да работи на плин

Научници тврдат дека нашле решение за штетните гасови од авионите

Ана Ололовска

Ако не ги исполни условите „Пејпер мил“ ќе добие забрана за работа

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Густа магла и опасен воздух вечерва во Скопје, Маџир Маало загадено со ПМ10 седум пати над дозволеното

Маја Илиевска-Пачемска