Силно невреме во Преспа, паднати дрвја оштетија куќа и автомобил

Од:

Силно невреме со силен дожд и ветер го зафати Преспанскиот регион, информираат од Центарот за управување со кризи.

Како што додаваат од таму, погодени се селото и автокампот Крани, како и Претор и Наколец.

„Од невремето има паднати дрвја, бандери и во прекин е електричната енергија. Во автокампот има паднати дрвја врз камп приколки и истите се оштетени. Луѓето кои престојувале во нив се згрижени кај соседите и нема повредени“, се наведува во соопштението.

Од невремето зафатени се и селата Долно Дупени, Сливница и Љубојно.

Во село Љубојно има паднати дрвја од кои има оштетени куќа и автомобил, а во село Наколец паднато дрво го препречило локалниот селски пат.

Од Центарот за управување со кризи напоменуваат дека повеќе преспански села – Долно Дупени, Крани, Сливница, Претор, Љубојно и Наколец се без електрична енергија.

На терен се испратени припадници на итните служби кои работат на расчистување на патиштата.

Од Управата за хидрометеоролошки работи велат дека вечерва времето насекаде е облачно со врнежи од дожд, кои во Гевгелија и Битола се проследени со појава на грмежи.

Поинтензивни процеси биле регистрирани во југозападниот дел од земјата, поточно над Охридско и Преспанско Езеро.

Би можело да ве интересира

Силно невреме во Централна Европа, загина 14-годишно девојче во Словачка

ВИДЕО: Поплавите во Шпанија однесоа шест жртви

ВИДЕО: Страшно невреме го зафати Мадрид, автомобили пловат низ улиците

Најмалку тројца загинати во невремето во Полска

ВИДЕО: Невреме во Полска, има загинати и повредени

Татјана Ташкова

Невреме ја зафати Германија, железничкиот сообраќај во прекин

Татјана Ташкова