Силјановска: Со Заев добивме монархија, време е за револуција на умовите

Од:

Ви благодарам што повторно имавте разбирање за некој кој е натпартиски, рече професорката Гордана Силјановска Давкова на вечерашната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за претставување на кандидатите за пратеници, што се одржува во Македонската Филхармонија.

dobivaj vesti na viber

Силјановска е носител на листата во првата изборна единица. Таа пред присутните рече дека се израдувала кога видела дека на листата има луѓе што не ги знае и никогаш не слушнала, но потоа дознала дека тие се почитувани во средината и во професијата.

„На претседателот Христијан Мицкоски му велам ‘мора да направите влада што ќе личи на вас, влада што ќе биде како експертска, влада во која ќе седат луѓе кои во професијата се препознаени и знаат што да прават, влада помала од оваа, мора да побарате сами да одговарате на пратенички прашања еден ден во неделата, тоа одамна не сме го виделе’. Замислете пратенички прашања еднаш месечно на свети четврток. Мора да ставиме крај на ова. Јас со своето знаење ве уверувам дека ќе се водам од правото, од правдата и од моралот. Ние мора да втемелиме, да возобновиме политика во границите на правото. Само таквата политика ќе овозможи европски стандарди на демократијата и ќе ни го отвори патот кон Европа. Тоа и не е пат. Тоа е познавање, тоа е обнова. И јас навистина верувам дека обновата е пред портите на Македонија“, рече Силјановска.

Би можело да ве интересира

ВМРО ДПМНЕ: Неспособната власт сака да ја дефокусира јавноста од тајните преговори кои денес се водат во Софија

А1он

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ создава тензии во Собранието, во надеж дека ќе се спасат од одговорност за криминалот, тоа нема да се случи, сите ќе одговараат

А1он

Силјановска Давкова: Бугарија со последниот предлог издејствува нејзините барања да се вметнат во преговарачката рамка

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

ГРОМ ја раскинува коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ

А1он

ВМРО ДПМНЕ: Согласно позитивно-правните прописи, пратениците не земаат екстра дневници

А1он