Силјановска: Не е евроинтеграција кога се носи закон за употреба на јазиците спротивен на Уставот

Од:

Кандидатот за претседател на Република Македонија Проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со граѓаните на Општина Делчево.

Силјановска Давкова нагласи дека не е евроинтеграција кога се склучува договор за промена на уставното име, ниту пак кога се носи закон за употреба на јазиците кој е спротивен на Уставот и Рамковниот договор, туку евроинтеграција е кога во Република Македонија се случуваат реформи кои што се од големо значење како за државата така и за сите граѓани.

„Веќе слушаме деновиве дека многу тешко дека ќе добиеме датум за преговори како што не убедуваа бидејќи договор е договор, закон за употреба на јазици е закон, ама сега ќе стигнат масата македонска вистинските барања таканаречените Копенхагеншки критериуми, најважно класифициран закон, владеење на правото, просперитетна економија, квалификувана и стручна администрација, државна и јавна, жестока борба со корупцијата и криминалот, жестоко справување со непотизмот, слободни и објективни медиуми. Верувам дека нема ни еден човек меѓу нас кој вакво нешто препознал да прави оваа власт. Тоа се вистинските критериуми и нашата шанса, зошто ние велевме дека подобро е прво да работиме на реформи и можеби потоа да седнеме и сериозно продлабочено да разговараме за името зошто кога вие сте на европскиот пат и се препознавате како европска држава, тогаш посилни се и во преговорите. Но, ако не исполнувате ниту еден од овие критериуми тогаш ќе правите отстапки, какви што правеа, не само на соседот, туку и на коалиционите партнери зошто ви се потребни нивните гласови за изгласување на Преспанскиот договор или за изгласување на законот за употреба на јазиците. Тогаш ќе заборавите на владеењето на правото и демократијата и ќе велите целта е многу висока, важно е ние нели да работиме на евроинтеграциите, ама не е евроинтеграција да склучите штетен договор за земјата или да донесете закон за употреба на јазиците кој е спротивен и на Уставот и на Рамковниот договор“, рече Силјановска Давкова.

Би можело да ве интересира

Предвремените парламентарни избори ќе ја чинат Австрија и општините околу 20 милиони евра

„Газета експрес“: Вонредните избори во Косово на 29 септември

Татјана Ташкова

На 13 октомври ќе се одржат парламентарни избори во Полска

Доколку не се исполнат барањата до средина на септември српската опозиција ќе ги бојкотира изборите

Светскиот македонски конгрес бара распуштање на Собранието и предвремени избори

Зеленски смета дека новиот премиер на Украина треба да биде економист без политичко минато

Татјана Ташкова