Сиљановска: Над 70 проценти од младите својата иднина ја гледаат надвор од Република Македонија

Од:

Како професорка секогаш ги учам младите да бидат критичари, да не се поданици, да не веруваат во замислени авторитети, потенцирајќи дека доколку на највисоките места се најквалификуваните, највредните и најморалните тогаш младите ќе останат во сопствената држава и токму овде ќе ја градат својата иднина, рече Сиљановска денеска.

Таа додаде дека катастрофален е податокот што сега над 70 проценти од младите својата иднина ја гледаат надвор од Република Македонија.

Над 70 проценти е веќе бројот на оние кои патот го гледаат во еден правец што е катастрофално, вели Сиљановска Давкова. Таа посочи дека воведувањето на прогресивниот данок во Република Македонија ги погодило граѓани, меѓутоа власта на СДСМ и Заев немале слух за да ги слушнат мислењата на странските комори но и на домашните експерти.

Ќе ве потсетам само на даночната политика. Кого погоди таканаречениот прогресивен данок? Токму ИТ секторот. Значи сите укажуваа дека тоа не е добра постапка и странските комори и домашните експерти, меѓутоа немаше кој да ги слушне, кажа Сиљановска Давкова.

Според нејзе за овие две и пол години, власта не направила ниту една значајна реформа која што ќе биде од значење за граѓаните, освен промената на уставното име на Република Македонија.

Две и пол години се потрошени на што? Само на двата договори, јас не гледам други промени, изјави Сиљановска Давкова.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Мицкоски: Ковачевски и ДУИ не можат затвореник да пренесат од точка А до точка Б, а не убедуваат дека ќе не однесат во ЕУ

Орце Костов

Со гласови на членовите на победничкото мнозинство ИК на Подгорица ги усвои конечните резултати од локалните избори

Хрватска има половина милион повеќе гласачи од жители

Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат

Горан Наумовски

Бајден: Задоволен сум од исходот на изборите, тоа го одразува квалитетот на кандидатите на партијата

Бразилскиот потпретседател Мурао призна дека Болсонаро ги загуби изборите