Силјановска до Заев: Надвор сум од концептот во кој работа има само за децата на ваши функционери

Од:

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, се огласи на нејзиниот профил на „Фејсбук“, откако премиерот Зоран Заев изјави дека таа е спротивност на концептот на едно општество за сите.

„На навредите и етикетите кон мене им се придружи и премиерот. И морам да кажам дека се согласувам со него дека сум надвор од неговиот концепт за животот. Јас сум надвор од неговиот концепт на живот во кој работа има само за децата на неговите министри и владини функционери. Надвор сум од неговиот концепт за живот во кој тендери има само за неговите соработници, пријатели, роднини и партиски другари. Не сакам да бидам дел од концептот во кој живеењето значи од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување да исчезнат 19 милиони и никој да не одговара. Да, јас сум надвор од моралните норми во кои во сообраќајка загинаа 15 луѓе а никој не презема политичка одговорност за трагедијата“, напиша Силјановска.

Гордана Силјановска, претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНE е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение за нас, изјави претходно премиерот Зоран Заев по средбата со лидерот на ДУИ, Али Ахмети на која разговараа за консензуален кандидат за претседател.

Според него, опозицискиот кандидат воопшто не е профил за консензуален претседател и е спротивност на концептот едно општество за сите.

 

Би можело да ве интересира

Заев додели плакети на пратениците од првиот состав на Собранието

А1он

Пендаровски го прими известувањето за оставката на Заев

А1он

Оставката на Заев стигна во Собранието

А1он

Заев: Го потврдуваме капацитетот за реформи и политики за регионална соработка

А1он

Заев, Вучиќ, и Рама бараат поддршка од Берлин за Отворен Балкан

А1он

Рама во Елбасан ќе ги дочека Заев и Вучиќ, Бериша ќе протестира во Тирана, зајакнати безбедносните мерки

А1он