Штипски крадци однеле шини со кои требало да се гради мост

Од:

Фатена е организирана криминална банда, која крадела шини за изградба на мост. Штипските полициски службеници од слобода лишиле четири лица, на возраст од 38 до 51 година, сите од Штип.

Портпаролот на СВР-Штип Гордана Панајотова во писменото соопштение наведува дека околу 19.30 часот во атарот на село Пенуш, со употреба на сила и погоден предмет лицата пресекле и одзеле шина која требало да се користи за изработка на мост.

Во интерес на истрагата не се открива дали материјалот е украден од мост кој во моментов се гради или, пак, станува збор за веќе изграден. Најден е и материјал, кој бил подготвен за транспорт. Шините се примамливи за крадците, бидејќи е висока цената на железото, кое се користи во градежништвото, велат надлежните.

Од полицијата наведуваат дека се работи на комплетирање на случајот, по што против крадците ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

Би можело да ве интересира

Зголемен број интервенции на беровската полиција во изминатото деноноќие

А1он

Ѓорчепетровец пукал со пиштол од балкон

А1он

Тешко повредена жена откако ја прегазил автомобил на излезот од Кичево

А1он

66 возачи возеле пребрзо на територија на СВР Битола

А1он

Притвор за двајца Авганистанци кои претепале и ограбиле Индиец во близина на Табановце

А1он

Приведени двајца дилери во Штип

А1он