Жена се обидела преку пакет со храна да прошверцува дрога во штипскиот затвор

Од:

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека жена од Штип се обидела преку пакетот со храна наменет за осудено лице, да внесе и прашкаста материја во штипскиот затвор.

„На 30.09.2021, полициски службеници од Полициската станица Штип ја лишиле од слобода Б.М.(44) од Свети Николе, затоа што околу 13.00 часот во Казнено – поправната установа Затвор Штип се обидела да внесе пакет со храна на осудено лице, во кој имало прашкаста материја, која била пронајдена при претрес од затворската полиција. Во врска со настанот, полициски службеници од СВР Штип ја лишиле од слобода и В.К.(46) од Штип. При претрес во нејзиниот дом и помошни простории во Штип, извршен со судска наредба, била пронајдена марихуана. Пронајдените прашкаста материја и марихуана се одземени, а во координација со Јавен обвинител, по целосно документирање на случајот, против Б.М. и В.К. ќе биде поднесена соодветна пријава“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведена штипјанка, при претрес пронајдена дрога и украдени предмети

Ана Ололовска

Приведен разбојник на подрачјето на Бит Пазар

Ана Ололовска

Пожар во автобус на ЈСП во Аеродром

А1он

Спасовски на средба со Македонскиот полициски синдикат: Се планира зголемување на платите за 5%

А1он

Подобрени условите во прилепскиот затвор, отворено детско катче за посети на децата на осудените

А1он

Маж од Форино обвинет за тргување со хероин и метадон

А1он