Шеталиштето во Охрид е преполно, не се почитуваат мерките за заштита од коронавирус

Од:

Гужви, без почитување на мерките вечерва во Охрид. Шеталиштето покрај Охридското Езеро преполно со посетители од други градови, но и жители.

Дел од нив не ги почитуваат мерките за заштита од коронавирус, застануваат и се поздравуваат со познаници и купуваат од тезги без да носат маски.

Поради навалата од луѓе, тешко се одржува и препорачаната дистанца од два метри. Иако постојано патролира полиција со службено возило, тие не ги казнуваат граѓаните кои не ги почитуваат мерките.

Од паркираните возила се гледа дека бројни во градот се и скопјаните кои викендот го минуваат во Охрид. Вечерва забележително е дека полни се и кафеаните и кафулињата.

Би можело да ве интересира

Ниту маски, ниту дистанца на завршниот митинг на Алијансата за Албанците

А1он

Четири нови случаи заразени и двајца излекувани од коронавирус во Кичево

Ана Ололовска

1830 активни случаи на коронавирус во Скопје, 300 во Чаир

Ана Ололовска

136 заразени со Ковид-19, починати се 6 лица

Ана Ололовска

МВР регистрира 251 прекршок за неносење маски

Ана Ололовска

Активни 3.519 случаи на заразени со Ковид-19, досега починаа 376 лица

Ана Ололовска