Шекеринска: Сто пати повторената лага на ВМРО-ДПМНЕ нема да стане вистина

Од:

„ВМРО-ДПМНЕ ќе лажат секој ден затоа што само лагите им останаа. Не можеа да најдат никаква забелешка на постапката. Не можеа да кажат дека е во четири очи. Не можеа да скријат дека имало конкуренција и наддавање. Не можеа да објаснат зошто 11 години ја запоставиле Армијата без ниту една инжинериска машина. И уште добија најдиректен демант дека купената машина воопшто не е иста како таа со која споредуваат.

Трет ден ќе им повториме – се работи за различна машина. Споредувате неспоредливо за да ја покриете својата неспособност. Ако имало поевтини машини кои ги исполнувале условите од приложената спецификација, ќе имало и такви понуди при тендерската постапка, која да ги потсетиме уште еднаш ВМРО-ДПМНЕ, беше отворена и транспарентна“, се вели во реакцијата на Министерството за одбрана на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

И затоа им остана да продолжат да лажат. Очигледно членството во НАТО кое не успеаа да го попречат многу ги боли. Како што ги болат повисоките плати и пензии во Армијата, исплатените станарина и дневници кои ги ветуваа а никогаш не ги остварија. Ги боли очигледната разлика и вниманието од државата кое припадниците на Армијата за прв пат го почувствуваа и на последниот оглас за прием на војници се
пријавија десет пати повеќе кандидати.

Сто пати повторената лага на ВМРО-ДПМНЕ нема да стане вистина!“, соопштуваат од Министерство за одбрана.

Би можело да ве интересира

Министерката Шекеринска го посети Кампот за обука на вода на Армијата во Охрид

Ана Ололовска

Шекеринска: Да ја носите униформата со чест и достоинство

Ана Ололовска

АРМ со донација од Чешка ќе ги развива капацитетите за атомска, биолошкa и хемиска одбрана

А1он

Минимално подобрување на активната транспарентност годинава, на врвот на табелата Министерството за одбрана

Ана Ололовска

Пристигнаа новите униформи за Армијата

Ана Ололовска

Шекеринска од Криволак: Армискиот полигон ќе стане и одличен ресурс за НАТО

Ана Ололовска