Шекеринска од Ресен: „НАТО членството ми дава сила”

Од:

„Нашата НАТО влезница има преспанска адреса. Преспа е место каде што рековме – сакаме да бидеме во развиениот свет каде припаѓаме. Таа НАТО влезница значи сигурност”, рече носителката на кандидатската листа во ИЕ 5 од коалицијата “Можеме”, Радмила Шекеринска вечерва во Ресен.

„Паметиме која беше нивната максима – раздели за вечно да владееш. НАТО членството значи дека одлучуваме заедно со сите кои значат нешто во светот. НАТО е влезницата која ми дава сила. Армијата е НАТО Армија која може да помогне секогаш кога е тоа потребно”, истакна Шекеринска.

Шекеринска посочи дека “Преспанскиит договор даде уште една шанса која кажува дека кога ќе ги завршиме преговорите со ЕУ македонскиот јазик ќе биде службен јазик на ЕУ”. “Тоа стана возможно затоа што не сме исти. Носевме решенија”, рече Шекеринска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Васев: Ново дефиле на Мицкоски за одбрана на криминалот, ВМРО-ДПМНЕ дејствува опасно по јавното здравје

Ана Ололовска

СДСМ: Секој, вклучително и ВМРО-ДПМНЕ да покаже одговорност во борбата против коронавирусот, законските измени мора да се донесат, мерките мора да се почитуваат

Ана Ололовска

СДСМ: Просечната плата во август зголемена за 9,6%, мерките и политиките обезбедуваат раст и во време на криза

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кузеска: Деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ се закана за јавното здравје, законските измени мора да се донесат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ацевска: Во рекорден период ја поставивме секундарната фекална канализација во село Усје, градиме по план

Ана Ололовска

СДСМ: Сите мора да покажеме општествена одговорност, да го штитиме своето здравје и здравјето на луѓето околу нас

Ана Ололовска