Села: Претседателите на партиите кои не присуствуваа на 27 април се најверојатно и организаторите

Од:

Некој знаел дека ќе се случи она што се случи на 27 април и не беше присутен. Немаше друга причина одредени претседатели на политички партии да не бидат присутни во Собранието. Сите што тој ден не беа присутни, најверојатно знаеле и најверојатно биле организатори на настанот. Не зборам само за едно име и презиме туку за неколку претседатели кои не беа присутни тој ден, рече пратеникот Зијадин Села на денешното сведочење за „крвавиот четврток“.

-Јас чекам одговори од оваа судска постапка за настаните од 27 април. Можеби и повеќе од обвинетите тука. Судската постапка ќе даде одговор на прашањето дали некој знаел или претпоставил што ќе се случи на 27 април, рече Села.

На седницата на 27 април на која Талат Џафери беше избран за претседател на Собранието не беа присутни претседателите на ДУИ и ВМРО ДПМНЕ, Али Ахмети и Никола Груевски.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Втор обид да се оцени обвинението за Вељаноски, Јанакиески, Атанасовски и Ристовски

Васко Маглешов

(ВИДЕО) Русковска: Одлуката на Уставниот суд може да ги амнестира сите за „27 април“

А1он

Не помина иницијативата за амнестијата на Чавков пред Уствен

Васко Маглешов

Чавков доби негативно мислење од уставниот судија Стојановски за амнестијата за 27 април

Васко Маглешов

Иницијативата за Законот за амнестија пред уставните судии

Ана Ололовска

Законодавно-правната комисија ќе расправа за автентичното толкување на член 11 од Законот за помилување

Ана Ололовска