Села: Нема да има отпуштање на административците, ќе ги поставиме на соодветни работни места

Од:

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива во рамките на предизборната кампања со мотото „Сега е време“ денеска го отвори општинскиот штаб во Кичево.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Алијаната Зијадин Села од кичевското Китино Кале Кичево истакна дека тие нема да ги отпуштат административците, туку напротив, ќе ги распределат на соодветни работни места.

– Вие како жители на Кичево се соочивте со разочарување, ние го поддржавме албанскиот кандидат во Кичево, додека оние во Струга се собраа за да не соборат, но Албанците ги разбраа овие манипулации. Ние ќе ги оствариме реалните и оригиналните соништа на Албанците. Ние ќе ги вратиме работните места кај Албанците на кои некои незаслужено им ги земаа. Ние ќе ставиме крај на кражбата на пари од народот. Ние ќе сториме се вашите даноци да останат тука на локално ниво во Кичево. Нема да дозволиме потта на Албанците да оди кај одредени поединци . На 15 јули убедени на победа тргнуваме од Кичево, но и од Арачиново бидеќи ние сме вистинскиот избор за Албанците, рече Села.

На кичевци ми се обратија и Сурија Рашиди, носител на петтата изборна единица и Ремзи Мехмеди, кандидат за пратеник во шестата изборна единица, кои го истакнаа нивното убедување за победа на нивната коалиција на парламентарните избори закажани за 15 јули.

Би можело да ве интересира

Села: Отворањето на преговорите и членството во Европската Унија се единствената надеж за реформи во системот

Катерина Павлова-Николовска

За Села францускиот предлог е прифатлив

Катерина Павлова-Николовска

Алијанса за Албанците: Електронски свидителства само на македонски, Албанците се должни да плаќаат

АПИС ја демантира Алијанса за Албанците: Сериозни политики не се темелат на весела математика и манипулации

Алијанса за Албанците: Судот на Ахмети-Мијалков-Заев одбива ново судење за кумановската група

Села: Заев требаше да го истера мандатот до крај или да распише предвремени избори