Седумнаесет граѓани од Струмица, Гевгелија и Радовиш не ја почитувале забраната за движење

Од:

Седумнаесет граѓани од од Струмица, Гевгелија и Радовиш не ја почитувале забраната за движење синоќа, а меѓу нив има и двајца малолетници, информираат од СВР-Струмица.

Тринаесет лица се затекнати на подрачјето на Полициска станица Струмица, три во Гевгелија и едно во Радовиш, а во просториите на полициските станици се приведени пет лица.

Вчера до Основно јавно обвинителство Струмица полицијата поднела 15 кривични пријави против исто толку лица, кои во претходниот период ја прекршиле забраната за движење, се додава во соопштението.

Со решенија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат 12 нови лица се во домашна изолација, од кои 11 во Радовиш и едно во Гевгелија, а на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Струмица се евидентирани и шест нови лица во самоизолација.

Имено, во споредба со изминатите денови значително е зголемен бројот на граѓани кои не ја почитувале забраната за движење во определените периоди.

Би можело да ве интересира

Нов полициски час од четврток до понеделник за Скопје, Штип, Куманово, Тетово

А1он

Граѓаните при влез во Македонија ќе мораат да приложат PCR тест доколку не сакаат да бидат спроведени во државен карантин

А1он

Поповите против карантин за Задушница: Заболените се од ифтарите кои се одржуваа на затворено, гробиштата се на отворен простор

Габриела Димковиќ-Мишевска

Затворена уште една текстилна компанија во Штип, вкупно седум конфекции

Ана Ололовска

Османи бара вработување на „ковид координатор“ во приватните компании и државните институции

Кристијан Ландов

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

Ана Ололовска