Се огласи Мерко, ќе соработувал со правосудните органи

Од:

Од претседателот Вилсон до денес, Соединетите Американски Држави се наш сојузник во секој предизвик и заедно остваривме многу значајни проекти за државата, градот и граѓаните на Струга вели во обраќањето градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко кој првпат се огласува во јанвоста по објавата на американскиот Стејт департмент дека е ставен на црната листа поради корупција и мешање во судски процеси.

– Секогаш ја поздравувам и ја поддржувам континуираната американска поддршка за нашата земја и граѓаните на Струга.
По неодамнешниот развој на настаните во врска со одлуката на Стејт департментот на САД, не сакав да комуницирам во корист на процесите, ќе бидам отворен како и секогаш во корист на правдата и секој процес во правосудните органи од страна на институцијата на општина Струга и на мојот дел ќе биде доставен навремено бидејќи секој пат сум бил транспарентен до судските органи и до сите други институции. За ова, за доброто на процесот, решив да ја замрзнам секоја активност во партиските структури до затворање на процесите важни за сите, се вели во објавата на Мерко.

тој уште и им се заблагодарува на жителите на Струга кои го поддржувале периодов.

Инаку, денеска четиричлена комисија од јавни обвинители од Јавното обвинителство на РСМ денеска врши надзор на постапувањето во предметите во ОЈО Струга и обвинителството во Битола.

Би можело да ве интересира

Мерко двапати назначил директорка на училиште која немала завршено високо образование: Антикорупциска ќе му поднесе кривична

Орце Костов

Општина Струга од морални причини забранила движење со костими за капење низ чаршијата, според адвокатот Деребан нема правен основ за знаците и санкции

Предраг Петровиќ

Црна листа на Рамиз Мерко: Забрани шетање по бикини во Струга

Орце Костов

Во судовите има 30 предмети поврзани со Рамиз Мерко: Вонреден надзор на Комисија од Јавното обвинителство

Орце Костов

Османи: Не сум го гласал Мерко за да кажам дали да даде оставка, сам треба да си одлучи

Предраг Петровиќ

Се „чешлаат“ сите предмети против Мерко, дури и завршените – Обвинителите бaраат дали некој му гледал низ прсти

Анита Петровска Рајковиќ