Се одржа Детскиот карневал во Струмица

Од:

Околу три илјади дечиња денеска продефилираа на Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица на Детскиот карневал што се одржува на празникот Прочка. Со него продолжија карневалските празнувања во градот под Царевите Кули, а најмладите жители се претставија со најразлични групни и поединечни маски, креирани од нивните учителки и родители.

Детскиот карневал се одржува наредниот ден по завршувањето на Интернационалната карневалска вечер.

Карневалските празнувања продолжуваат утре, на Чист Понеделник, кога жири комисијата на Струмичкиот карневал ќе ги соопшти наградите од Главната карневалска вечер, а потоа во огромниот казан, поставен на Плоштадот „Гоце Делчев“, ќе се вари бел посен грав, кој треба да се подели во околу три илјади порции.

Утрешниот ден завршува со отворање на изложбата на карикатури и афоризми од годинашниов меѓународен фестивал и доделување на признанијата на најуспешните карикатуристи и афористичари.

Би можело да ве интересира

Кривични пријави за двајца тинејџери кои ограбиле пензионерка во Струмица

А1он

По десет години струмичките пожарникари извлекоа пешачки мост од бездна урнат од поплава

Ана Ололовска

ОЈО Струмица предложи казни од по 500 евра за 25 лица за непочитување на полицискиот час

А1он

МВР за упадот кај донациите од Заеви: Интервениравме поради непочитување на забраната за движење

А1он

Заев: ВМРО-ДПМНЕ злоупотреби државни институции за партиски интереси

Ана Ололовска

Полиција со шест возила упадна во магацинот со донации од Заеви

Кристијан Ландов