СДСМ поднесе Декларација за најголемиот македонски државен празник Илинден

Од:

Декларацијата е предложена во пресрет на 120 години од Илинденското востание и создавањето на Крушевската република и 79 години од Првото заседание на АСНОМ и формирањето на првата македонската држава, како настани кои имаат големо значење за македонската историја и за борбата на македонскиот народ за слобода и сопствена држава.

Во неа се оддава почит на пожртвуваноста на борците за слобода и демократија, а идеалите на Илинденците, македонските партизани и сите оние кои се бореа за слободна и демократска Македонија и за рамноправност и соживот на сите нејзини граѓани, без разлика на нивната верска, етничка или идеолошка припадност, треба да служат како основна водилка за сегашните и идни генерации за слободна, демократска и просперитетна Република Северна Македонија.

Македонскиот народ, заедно со припадниците на другите народи кои живеат во неа и денес ја продолжуваат борбата за демократија и просперитет, водени од принципите на прогласите на Крушевската република и Декларацијата за основните права на граѓанинот на демократска Македонија усвоени на Првото заседание на АСНОМ кои денес се преточени во преамбулата на Уставот на Северна Македонија, се наведува во декларацијата, која наскоро ќе се најде пред пратениците.

СДСМ ги повикува сите пратеници без разлика од која партија доаѓаат да ја поддржат Декларацијата, која испраќа силна порака за заедништво, рамноправност и демократија,се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Маркоска: Мицкоски да ги вразуми советниците и градоначалникот од ДПМНЕ за ДУП-от во Ѓорче

Горан Наумовски

СДСМ: Малолетник избоден до смрт во Прилеп, ново убиство, што прават неспособните кадри на ДПМНЕ во МВР?

СДСМ: Европа е единствената надеж за подобра иднина

(ВИДЕО) Србиновски: Високи функционери на ДПМНЕ од Битола се во војна за вработувањата на своите најблиски

Битиќи од Старо Нагоричане: СДСМ ќе победи на изборите и ќе ја водиме државата таму каде што заслужува, во Европа

Горан Наумовски

СДСМ: ДПМНЕ се уплашени од кандидатурата на Пендаровски

Катерина Ѓуровски