СДСМ: Платите на наставниците се зголемени за 21%, само преку социјален дијалог е можно решение

Од:

СДСМ изминатите неколку години и покрај здравствената, а потоа и економската криза, успеа значително да ги покачи платите, со што покажа дека го вреднува трудот на работниците велат во соопштение од владеачката партија.

dobivaj vesti na viber

– Платитие на наставниците во основното и во средното образование во три наврати се зголемени за вкупно 21 отсто во период од четири години. Од 2016 година платата на вработените во градинките се зголеми за повеќе од 16% што во просек значи покачување од 4.300 за негувателки до 5.700 денари за воспитувачките.Токму социјалниот дијалот меѓу репрезентативните синдикати и надлежните институции е единствено решение за штрајкот на СОНК. Целта на Владата предводена од СДСМ и коалиционите партнери е преку континуиран дијалог со СОНК, како репрезентативен синдикат, заеднички да обезбедат одржливи и системски решенија во врска со зголемувањето на платите на наставниците и подобрување на нивниот економско социјален статус се вели во соопштението од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Мицкоски не се оградува од ставовите на Апасиев за радикализација туку го поддржува

Кузеска: Насилството го покажа вистинското лице на анти европската коалицијата ВМРО ДПМНЕ – Левица

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Мицкоски одби да учествува во работните групи за спорот со Бугарија

Каевски: Анти ЕУ коалиција, тоа што Мицкоски го мисли го кажува Апасиев

СДСМ: Јазикот е чист македонски јазик, вчера тоа и Мицкоски го повтори

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Мицкоски и Апасиев заедно против ЕУ

Ана Ололовска