СДСМ: Пандемијата се стабилизира, следува вакцинацијата

Од:

Состојбата со пандемијата со коронавирусот во државата се стабилизира, бројот на новорегистрирани случаи и на починати е намален, расте бројот на оздравени. Бројот на хоспитализирани пациенти во државата е намален двојно, со што значително се намалува притисокот врз здравствениот систем и медицинскиот персонал – констатираат од СДСМ во соопштение.

-Следува вакцинацијата како последната фаза од борбата против коронавирусот. Многу брзо ги очекуваме првите 8.000 вакцини, од компанијата Фајзер, кои се обезбедени со помош на соседна Србија. Дополнително, во текот на следниот месец пристигаат и нови дози од вакцините така што наскоро може да започне имунизацијата. Институциите се подготвени, следува процес на имунизација на населението, за конечна победа над пандемијата. Преку повеќе механизми, државата обезбедува вакцинација за 1,2 милиони жители на Северна Македонија, односно за околу 60-70 отсто од вкупното население – порачуваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

Министерството за здравство потврди, повлечен е авансот за кинеската вакцина

Катерина Павлова-Николовска

11 починати и 305 нови случаи на Ковид-19

ВМРО: Единствената средба во „Мериот“ за која знаеме е таа на Заев – Мијалков

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Нашите ставови во врска со Бугарија се различни од тие на Георгиевски

30 нови пациенти во ковид центрите во Скопје во последното деноноќие

Нè очекува епидемија на хронични заболувања и ментални болести, предупредува професорот Даниловски

Маја Илиевска-Пачемска