СДСМ: Ништо не се менува кај ВМРО-ДПМНЕ, дури ниту наративот, Мицкоски нема свое јас

Од:

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. За само 2 години на дофат ни е остварувањето на врвните стратешки и национални приоритети, членство во НАТО и ЕУ, реагира СДСМ на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение.

„Економијата од -1.8 во времето на ВМРО-ДПМНЕ порасна на 4.1%. Имаме рекордни износи на директни странски инвестиции и раст на инвестициите од 260 проценти.

Просечната плата порасна за 2 илјади денари а невработеноста се намали на историски најниски 17.8 %.

Слободата, демократијата, транспаретноста, отчетноста, одговороноста и работата во интерес на граѓаните повторно живеат.

Само во ВМРО-ДПМНЕ ништо, ама буквално ништо не се менува. Мицкоски нема свое јас, нема капацитет ништо да промени, останува послушник на Никола Груевски. Додека СДСМ се менува за да го забрза напредокот ВМРО-ДПМНЕ останува заглавена во матрицата на Груевски.

Дури и во наративот останува се исто кај ВМРО-ДПМНЕ, невистини и континуиранарециклажа на лажни вести.

ВМРО-ДПМНЕ нема ниту план, ниту идеја, ниту реален проект што што би бил во интерес на граѓаните. Затоа СДСМ е предводник на напредокот.

Граѓаните се определени за напредок, за иднина во ЕУ и НАТО и враќање назад нема. Само ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски остануваат изолирани во минатото.“, се вели во соопштението на партијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Мицкоски бара средба на државниот врв и избори

Ана Ололовска

СДСМ: Политиките за извлекување од сиромаштија даваат резултат, зголемување на животниот стандард и намалување на трошоците кај 300.000 граѓани

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: 22% од граѓаните едвај преживуваат, 7% од пензионерите се на раб на егзистенција

Ана Ололовска

Мицкоски: Од денеска ВМРО-ДПМНЕ излегува на улиците

Татјана Ташкова

ВМРО-ДПМНЕ: Заев три години колку што е на власт не направи ништо за граѓаните и подобрување на животниот стандард

СДСМ: И на локално ниво ВМРО-ДПМНЕ е заглавена во режимската матрица и нуди само обнова на криминалот