СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

Од:

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа стратешка цел на државата, неопходни се потребните структурни реформи што започнуваат со уставните измени велат од СДСМ.

– Одговорноста за европската иднина на земјата е на сите 120 пратеници, вклучително и на оние од ВМРО-ДПМНЕ. Мицкоски не дава одговор дали ќе се приклучи на европскиот блок или ќе остане во заложништво на Левица во антиевропски блок. Мицкоски стои пред одлуката, дали ќе ја поддржи македонската иднина во ЕУ или ќе го следи патот на неговиот претходник, Никола Груевски. Бегалецот Груевски, 11 години, од 2006 до 2016 година, го одолговлекуваше и го блокираше патот на Македонија кон ЕУ, ја претвори државата во заробена, скарана со соседите, во меѓународна изолација, со сваровски судство, диктирање пресуди по телефон, без слобода на медиумите, се вели во соопштението од партијата.

Би можело да ве интересира

Патувањето на синот на Мицкоски во Вашонготн државата не ја чини ништо, тој не е дел од делегацијата тврди ВМРО-ДПМНЕ

Дали Мицкоски го носел синот на државен трошок во САД прашува СДСМ

Мицкоски: Кукавички обид за атентат врз Трамп

Катерина Ѓуровски

Мицкоски со дијаспората во Њујорк: Вие сте нашата жива и постојана врска со светот

A1on

СДСМ: Унгарскиот кредит е политички мотивирана одлука на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

A1on

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

Предраг Петровиќ