СДСМ: Мицкоски продолжува да биде промотор на мерките на СДСМ, граѓаните ќе добиваат пониски сметки за парно

Од:

Христијан Мицкоски, човекот кој 11 години водеше погубна енергетска политика на штета на граѓаните, деновиве се поклони пред политиките и мерките на СДСМ и почна да станува нивен промотор, реагира СДСМ на прес конференцијата на Дафина Стојаноска од ВМРО-ДПМНЕ.

“СДСМ ја промовираше мерката за намалување на ДДВ за парно до 18 на 5 отсто, а Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ втор ден порачуваат дека ќе се заложеле да се намалат трошоците за затоплување.

Крајно лицемерно е Мицкоски да зборува за грижа за граѓаните кога граѓаните многу добро паметат дека додека Мицкоски му беше советник за енергетика на Никола Груевски, беше укината евтината тарифа на струјата, електричната енергија поскапе за 100 отсто, а граѓаните
мораа да плаќаат за парно дури и без да го користат.

Со намалување на ДДВ-то  за испорака на топлинска енергија од 18 на 5 проценти, од почетокот на новата грејна сезона, граѓаните ќе добиваат помали сметки за парно греење.

Тоа значи дека секое семејство, приклучено на централно парно греење со стан со просечна квадратура, ќе добива пониска сметка за околу 220 денари месечно, однсоно годишна заштеда од над 2.600 денари. Парламентарното мнозинство и Владата предводени од СДСМ остануват посветени на реализација на мерките што обезбедуваат повеќе пари кај секој граѓанин, во секое семејство.

Мицкоски може да гледа, да учи и слободно да ги промовира мерките што се во интерес на граѓаните.”, се вели во реакцијата на СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Иванов и во пензија се однесува расипнички и се расфрла со парите на граѓаните

(ВИДЕО) Илиоски: Власта има намера целосно да го партизира изборот на судии и јавни обвинители

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трипуновски: Дали 300 000 евра завршија кај претседателот на Сојузот на тутунопроизводителите кој го поставија Заев и Николовски?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стоилковски: Избори за народот да каже дали е за Октоподот или за Обновата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Арсовски: Ангеловска ќе стане министерка чиј прв проект е задолжување на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ е против раст на платите, против поврат на ДДВ, ние обезбедуваме повеќе пари за граѓаните

Ана Ололовска