СДСМ: Мицкоски призна дека ВМРО-ДПМНЕ има незаконски долг од 400.000 евра, што финансирале фирми на Орце Камчев?

Од:

„Портпаролот на Никола Груевски, Христијан Мицкоски призна дека ВМРО-ДПМНЕ има незаконски долг од 400.000 евра за кампањата на Сиљановска.

Прекршен е членот 71 од Изборниот законик, кој јасно одредува дека сите трошоци за кампањата исклучиво ќе се покријат од средствата на таа сметка.

Сметката е затворена, а незаконскиот долг од 400.000 евра не може да се врати од друга сметка. Прашање е зошто тие фирми молчеле за овој долг и тоа е нова димензија на оваа афера“, велат од СДСМ.

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со старите криминални навики, сметки за изборни кампањи полни со долгови, исто како во времето на Груевски и дупката од 3.5 милиони евра.

Најновата афера во ВМРО ДПМНЕ мора да се расчити до крај од надлежните институции, особено што е поврзан и со фирми на Орце Камчев, осомничен во предмети на СЈО.

Што финансирале фирми на Орце Камчев за ВМРО ДПМНЕ?

Дали долгот има врска со рекет во самата ВМРО-ДПМНЕ?“, прашуваат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Трипуновски на дело покажа што значи враќање на режимот, граѓаните ќе ја поразат режимската матрица на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

(ВИДЕО) Стоилковски: Судството на СДСМ и Заев ги ослободува насилниците како Курто Дудуш

Ана Ололовска

Калеска-Ванчева: Нема суштинска разлика во новиот предлог закон за јавно обвинителство

Ана Ололовска

Милошоски: Постојат одредени шанси за договор за законот за јавно обвинителство, ако тоа се постави како приоритет

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Калеска – Ванчева: Со новиот Закон за извршување, износот од 1/3, се намалува на 1/5 од просечните примања

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Андоновска: Дали ЈО презема некакво дејствие во врска со случајот „Инсулин“ ?

Ана Ололовска