СДСМ: Мицкоски да одговори кога ќе понесе одговорност за тоа што Никола Груевски се уште му е ментор и водич во политиката

Од:

Нашата земја влегува во НАТО и чекори кон ЕУ, на огромна жал и неуспех на антизападниот Христијан Мицкоски, реагина СДСМ на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.

“Наместо да станува промотор на мерките на СДСМ, Мицкоски треба да излезе пред јавноста и да одговори на следните прашања:

Кога ќе понесе одговорност за личниот неуспех и за неуспехот на неговата агенда поддржана од Будимпешта, да го спречи зачленувањето на земјата во НАТО?

Кога ќе понесе одговорност за тоа што Никола Груевски се уште му е ментор и водич во политиката?

Кога ќе понесе одговорност за тоа што неговите пратеници обвинети за криминал се уште не поднеле оставки?

Конечно, кога ќе понесе одговорност за поразот за претседателските избори и на локалните избори во Охрид и Ново Село?

Огромна е разликата помеѓу одговорното работење на СДСМ и одлуката да се влезе во промени за подобрување на служењето на граѓаните и безидејноста и неодговорноста на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ кои се уште се длабоко загазени во нивното криминално и режимско однесување.

Затоа ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ги загубија и претседателските и локалните избори и затоа не успеаја да го спречат напредокот и реформите што носат добро за сите граѓани.’, заклучи СДСМ.

Би можело да ве интересира

СДСМ: За разлика од криминалното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, денес парите се насочуваат кон граѓаните и нивните потреби

СДСМ: Се е лажно во ВМРО-ДПМНЕ дури и барањето за предвремени избори е класичен блеф

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

(ВИДЕО) Ласовска: Говорот на омраза и навредите од страна на функционери и новинари блиски до Заев и СДСМ не престануваат

(ВИДЕО) Јанушев: Заев, да одиме на избори!

Милошоски : Предлагаме стандарден модел на ЈО без хибридни решенија