СДСМ: Мицкоски брани криминал, за него правдата е нејасна или е грешка

Од:

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка. Се е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле, реагираат од СДСМ на прес-конференцијата на Христијан Мицкоски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Во името на заштитата на правдата СДСМ ги повика сите пратеници, од сите парламентарни партии, пред се пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување.

Мицкоски треба да ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат барањето на СДСМ за да се затвори нелегалната аболиција. Потоа може да се дискутира и за други предлози.

Последните скандалозни случувања во правосудството јасно покажуваат дека и зад најавите од Уставниот суд, стојат структури на ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ се бори за правдата да биде задоволена, нема да дозволиме амнестии, нема да дозволиме остатоците од режимот и инсталациите од сваровски судството да ја попречат правдата.“, се наведува во реакцијата на партијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Загадувањето ми ги исели децата, вели граѓанин, Макрадули ветува дека до 2024 ќе го решат проблемот

А1он

СДСМ: Токму Илија Димовски гласал за формирање на Државната видеолотарија

А1он

(ВИДЕО) Локвенец: Со најавите за поништување на Договорот од Преспа, ВМРО-ДПМНЕ ги загрозува членството во НАТО и интеграцијата во ЕУ

Ана Ололовска

Ѓорчев: СДСМ ги заштитува насилниците

Ана Ололовска

Димовски: Набавката на коцкарски машини за 14 милиони евра е најголемата инвестиција на СДСМ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Прентовиќ: Со режимското однесување Трипуновски врши притисоци, мобинг и закани за администрацијата

Ана Ололовска