СДСМ: Иванов призна дека член на неговиот кабинет бил во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април

Од:

„Ѓорѓе Иванов призна дека член на неговиот кабинет, Борис Јосифовски, бил во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ на 27 април кога се случи насилниот упад, кога беа загрозени животите на пратеници, новинари, вработени во Собранието.

Ова признание на Иванов ги потврдува дел од сведоштвата во судскиот процес што се води за насилствата на 27 април.

Исказите на осомничените и јавно достапните информации покажуваат дека токму во луксузниот дворец, „на осмиот спрат“ во седиштето на криминалната ВМРО-ДПМНЕ се кооридинирале активности за бруталниот упад во Собранието на 27 април.

Мицкоски не повикува на одговороност туку се става во заштита на насилниците и криминалот на Никола Груевски.

Затоа Мицкоски и антинародното раководство на ВМРО-ДПМНЕ бараат амнестија за сите организатори и извршители на насилството.

Токму затоа Мицкоски организира протести за заштита на криминалот, кадешто упатува закани кон судии и обвинители.

Затоа Мицкоски е против помирувањето, затоа ги кочи процесите кои обезбедуваат членство во НАТО и ЕУ.

На Мицкоски и врвот на ВМРО-ДПМНЕ треба да им биде јасно – амнестија за нарачателите и извршителите на насилството од 27 април“, се вели во соопштението на СДСМ.

Би можело да ве интересира

Судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април продолжува на 28 јануари

Ана Ололовска

Сведоци на судењето на организаторите на настаните од 27 април: Ристовски и Јанакиески не организираа партиски членови за учество на протестите

Ана Ололовска

Продолжува судењето за организаторите на настаните во Собранието од 27 април

Ана Ололовска

Јанкулоска за 27 април: На телевизија видов што се случува во Собранието

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски по сведочењето за „27 април“: Се обидов да бидам вицкаст и да внесам хумор во судницата

Кристијан Ландов

Спиро Ристовски ослободен од куќен притвор