СДСМ го осудува нападoт врз советникот од Општина Карпош, да се истражи поврзаноста со ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Советничката група на СДСМ во Општина Карпош, го осудува физичкиот напад врз советникот Александар Илиески. Физички напад врз кој било граѓанин е недозволиво во европска и демократска држава каква што е нашата рече на прес конференција советничката од СДСМ во Општина Каропш
Наталија Спировска.

– Советниците во општините се претставници на граѓаните и нападот кон нив е напад врз локалната самоуправа и врз демократијата. Во одредеи медиуми се појавија информации дека нападот е директно врзан со начинот на делување на ВМРО-ДПМНЕ, поради критики на советникот кон оваа партија. Дали е за раце во медот или нешто друго? Тоа мора да се истражи и да се лоцира одговорност. Факт е дека ова во многу наликува на ВМР0-ДПМНЕ. Апелираме надлежните институции да постапат по овој случај, виновниците за нападот да се лоцираат и казнат, за веќе вакви инциденти да не се повторуваат. Насилството не е и никогаш не може да биде решение за какво било недоразбирање Спировска.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Стоилковски: По која методологија на списокот од „Безбеден град“ има лица од една, а нема од друга криминална група?

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костовски: Со СДСМ, за само неколку години од заробена држава станавме земја фактор на стабилност во регионот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митева: 1 милион за фирмата на братот на Груби, очигледен е судирот на интереси, институциите да не молчат

Ана Ололовска

СДСМ: Со Ковачевски земјава стана фактор на стабилност на Балканот

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Артан Груби дал пари на фирмата на братот Ветон Груби

Ана Ололовска

Петрушевски: Искусни медицински сестри од болницата во Куманово набркани на улица за на нивно место да се вработат кадри на ДУИ

Катерина Павлова-Николовска