Само претседателот Иванов не го промени името на државата на веб страната

Од:

Сите министерства и државни институции на своите веб-страни го сменија името на државата во „Северна Република Македонија“, освен претседателот Ѓорге Иванов, кој се уште е претседател на „Република Македонија“. Комисиите, агенциите, министерствата, Владата, Собранието, во текот на последните два дена вршеа промени на нивните веб-страни, а прв тоа го стори претседателот на Собранието Талат Џафери.

Денеска на полноќ истекува рокот за промената на името на сите дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, веб-страници, медиуми кои произлегоа од Преспанскиот договор.

Шефот на државата не го ратификуваше Указот на договорот од Преспа, кој беше објавен во Службен весник само со фуснота.

Освен ве-страните, сите институции треба соодветно да ги изменат меморандумите, печатените материјали, папките, индикаторите во рок од 2 недели.

Мери Јордановска

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Борисов: Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете

Кристијан Ландов

Од денеска нови регистарски таблички со NMK

Ана Ололовска

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

Ана Ололовска

„Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

Ана Ололовска

Сајтот за туристичка промоција „Macedonia timeless“ причина за препукување меѓу власта и опозицијата во Грција

Ана Ололовска

Нимиц: Се измачив со користењето на „ПЈРМ“, Преспа е врв на мојата кариера

Ана Ололовска