САД почнува да го користи новото име Република Северна Македонија

Од:

Амбасадата на САД во Скопје информираше дека владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името.

„Ние веднаш ќе почнеме да го користиме новото име и ќе почнеме процес на промена на референците на интернет страниците, официјалните документи и секаде на друго место“, се наведува во кусата објава на амбасадата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Борисов: Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете

Кристијан Ландов

Од денеска нови регистарски таблички со NMK

Ана Ололовска

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката NMK

Ана Ололовска

„Македонија вечна“, стана „Северна Македонија вечна“

Ана Ололовска

Сајтот за туристичка промоција „Macedonia timeless“ причина за препукување меѓу власта и опозицијата во Грција

Ана Ололовска

Нимиц: Се измачив со користењето на „ПЈРМ“, Преспа е врв на мојата кариера

Ана Ололовска