Русковска испрати истражители во СЈО за надоместоците на Јанева

Од:

Истражители од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во СЈО попладнево ќе собираат финансиска документација поврзана со бонусите кои ги делела екс-шефицата на Спеицијалното јавно обвинителство, Катица Јанева за себе и на целиот тим, дознава А1он.

dobivaj vesti na viber

Според базата „Отворени финансии“ Катица Јанева во својот мандат добила дополнителни 157 000 евра. Само за 2019 година земала 28 455 евра, односно седум месеци си доделувала по 250 000 денари.

Додатоци за доверливост, за да не се откриваат разговорите од прислушуваните материјали екс-шефицата на СЈО им давала и на своите соработници.

Висината на надоместоците се дрвижела од 60 000 до 180 000 денари месечно.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Интервју со синот на Катица Јанева: Во пералната и фонтаната ни бараа прислушкувани разговори, мајка ми има што да каже, ќе дојде ден

Кристијан Ландов

Велешанец осомничен за загрозување на сигурноста и неизвршување судска одлука

Ана Ололовска

Поведени истраги против двајца дилери на марихуана од Скопје, кај едниот пронајдена и муниција

Ана Ололовска

Притвор за скопјаните кои го запалија автомобилот на Шилегов, во такси го правеле планот

Ана Ололовска

Син и татко од Гостивар обвинети за насилство

Ана Ололовска

Полицаец со неговиот татко ја нападнал поранешната партнерка пред судница во гостиварскиот суд

А1он