Русковска испрати истражители во СЈО за надоместоците на Јанева

Од:

Истражители од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во СЈО попладнево ќе собираат финансиска документација поврзана со бонусите кои ги делела екс-шефицата на Спеицијалното јавно обвинителство, Катица Јанева за себе и на целиот тим, дознава А1он.

Според базата „Отворени финансии“ Катица Јанева во својот мандат добила дополнителни 157 000 евра. Само за 2019 година земала 28 455 евра, односно седум месеци си доделувала по 250 000 денари.

Додатоци за доверливост, за да не се откриваат разговорите од прислушуваните материјали екс-шефицата на СЈО им давала и на своите соработници.

Висината на надоместоците се дрвижела од 60 000 до 180 000 денари месечно.

Би можело да ве интересира

Турски државјанин обвинет за употреба на фалсификувана исправа

Ана Ололовска

Скопјанец обвинет за запуштање и малтретирање на дете​

Ана Ололовска

Обвинителство: Нема постапка против Мицкоски за „Теретана“, на снимките не го забележавме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

Обвинителството поднесе жалба, бара затвор за возачот што ја предизвика сообраќајката кај „Млечен ресторан“

Ана Ололовска

Смаиловиќ: Апасиев ме нарече муџахединка, а јас ги бришев коментарите што го навредуваат

А1он

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ