Разрешена Ана Петровска, веднаш е поставен и нов в.д. директор на инспекторатот за животна средина

Од:

Владата ја разреши директорката на Државниот инспекторат за животна средина, Ана Петровска, по барање на нејзината матична партија ДОМ. Од Владата за „А1он“ велат дека за в.д. директор веднаш е назначен Сретен Стојковски. Петровска беше директорка десет месеци, а именувана во октомври минатата година. Нејзиното разрешување доаѓа откако таа се скара претседателката на ДОМ, Маја Морачанин, откако побара вонреден конгрес.

Морачанин во изјава за „А1он“ рече дека барањето за разрешување е бидејќи смета дека има поплаки од граѓаните и негативни реакции од вработени во инспекторатот. Не знаеше да каже колку граѓани се пожалиле на работата на Петровска. Претседателката на ДОМ посочи и дека инспекторатот нема решено големи случаи поврзани со загадување, има мал број на казни, иако е зголемен бројот на инспекциски надзори, па и тоа го наведе како причина за побараното разрешување. За позитивните реакции за работата на Петровска, претседателката Морачанин вели дека не ги видела сите такви коментари.

Разрешената Петровска најави свој став откако ќе ја добие одлуката на Владата.

Би можело да ве интересира

На културно-уметничките настани во затворено се дозволува до 50% публика со две дози вакцина

А1он

ДИЖС: Во „Дрисла“ се горел опасен отпад иако нема соодветна инсталација

Ана Ололовска

Нуредини: Потребен е интегриран пристап во менаџирањето со реките и езерата, природата не познава политички граници

А1он

Владата ја усвои информацијата за дигитално поврзување на Западен Балкан

Ана Ололовска

Нуредини: Регионалната соработка ќe го олесни одржливото управување со отпадот

Ана Ололовска

„Макстил“: Емисионите вредности на цврсти честички од компанијата се на минимално ниво

Ана Ололовска