Расте интересот за Средношколскиот ученички дом во Кавадарци

Од:

Расте интересот за Средношколскиот ученички дом „Крсте Петков-Мисирков” во Кавадарци. Директорката Трајанка Толева, соопшти за МИА дека годинава овде се сместени над 50 средношколци. Тие доаѓаат од разни делови на државата, а се школуваат во трите кавадаречки средни училишта. Гимназијата, земјоделско-шумарското и екектро-техничкото училиште.

-Условите се одлични затоа што објектот е реновиран од претходно и има нов мебел и опрема, а годинава е исто така дополнително уреден, па спремно ги дочека средношколците. Тие тука престојуваат бесплатно додека се школуваат, трошоците за престој се подмируваат од Министерството за образование и наука, појасни Толева.

Таа додаде дека интересот на средношколци за ученичкиот дом се зголемува благодарение и на тоа што во изминатиов период се отвараат нови струки во кавадаречките средни училишта.

Би можело да ве интересира

МОН: Испитниот материјал за државната матура е соодветен на воспитно – образовниот процес на учениците кои матурираат годинава

ВИДЕО: Се запали дел од фабрика за канабис во село Дебриште

Катерина Павлова-Николовска

Винскиот музеј од Кавадарци ќе го одбележи „Свети Трифун“

Ана Ололовска

Силниот ветер откорна бандери и дрвја во Кавадаречко

Пет дојави за поставени бомби во училишта во Кавадарци

Горан Наумовски

Вработена во центар за социјални работи во Кавадарци фалсификувала исправи