(ВИДЕО) Рашиди: Причините за недобивањето датум за преговори е што нема реформи дома

Од:

Пратеникот на Алијансата за Албанците, Сурија Рашиди на денешната прес-конференција кажа дека причините за недобивањето датум за преговори со ЕУ треба да се бараат дома.

Тој додаде дека партијата има јасни ставови и дека се отворени за коалиција за предвремените парламентарни избори следната година.

„Тука сум да го изразам својот гнев од Комисијата за европски прашања. Причините за недобивање датум се бараат надвор, но причината е тоа што нема да реформи дома. Оваа Влада нема капацитети да води реформи. Нашите ставови се јасни, отворени сме за коалиција“, рече Сурија Рашиди од Алијанса за Албанците.

Би можело да ве интересира

Алијанса за Албанците: Ненадејниот полициски час во Куманово создаде хаос кај граѓаните

А1он

Алијанса за Албанците: Надлежните да преземат конкретни мерки во затворите

Ана Ололовска

Алијанса за Албанците: Не кратете од платите на наставниците и на администрацијата

А1он

Таравари: Алијансата за Албанците на 11 март ќе ги претстави листите на пратеници

А1он

(ВИДЕО) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, а нивните министри ќе ги извадиме од фиоките каде што седат со години

Габриела Димковиќ-Мишевска

Рушити: Верзијата на законот за ЈО се разликува од договорената

Ана Ололовска