Прва доза вакцина вчера примиле 4.098 граѓани

Од:

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 500.995 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 4.098 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.810 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 862.426 дози вакцини, а ревакцинирани се 361.431 граѓани, информира Министерството за здравство.

Со последните бројки 63% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 60% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, 55% од населението над 60 години е вакцинирано со барем една доза вакцина и 45% од населението над 50 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, соопштува Министерството за здравство.

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Процесот на теренска вакцинација се одвива на територија на цела држава, со ротации на медицински екипи во секое село, рурално населено место, населба. Сајтот vakcinacija.mk е отворен за закажување на термини за вакцинација на децата. Ревакцинацијата се одвива во спортските сали низ градовите во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп и во А1 СЦ Борис Трајковски во Скопје.

Министерството за здравство апелира до граѓаните да се вклучат во масовното вакцинирање бидејќи само на овој начин ќе успееме да го победиме вирусот.

Би можело да ве интересира

Од октомври нова мерка – ќе се бара потврда за две дози вакцина

Вакцините „Фајзер“, донација од Бугарија пристигнаа во земјава

Нови правила за влез на македонските граѓани во Швајцарија, Белгија и во Австрија

Катерина Павлова-Николовска

МЗ: Вчера се аплицирани 13.493 вакцини

Ана Ололовска

МЗ: Вчера се аплицирани 15.424 вакцини

Ана Ололовска

Во два дена прва доза вакцина примиле само 4.019 граѓани

Катерина Павлова-Николовска