Проверете се во избирачкиот список!

Од:

Денеска во 19 часот истекува рокот за увид во избирачкиот список.

dobivaj vesti na viber

Државната изборна комисија упати повик до граѓаните да го искористат последниот ден за увид во избирачкиот список.

Доколку не се пронајдат таму, веднаш да поднесат барање, за да можат да бидат запишани во списокот за гласање.

Полнолетните граѓани што денеска до 19 часот нема да извршат увид во избирачкиот список и притоа нема да побараат да бидат запишани во него, нема да може да гласаат на локалните избори закажани за 24 март годинава.

„Сите полнолетни граѓани што по 11 јануари годинава извадиле биометриска лична карта или патна исправа треба да се јават во подрачните одделенија и канцеларии на ДИК заради проверка и впишување во избирачкиот список додека трае јавниот увид. Доколку по завршувањето на јавниот увид не поднесат барање, граѓаните нема да имаат право да бидат запишани во избирачкиот список за локалните избори“, појаснуваат од ДИК.

МВР ќе работи и на денот на изборите, кога ќе издаваат биометриски лични документи. за сите оние граѓани кои се евиден¬ти¬рани во избирачкиот список.

Сите граѓни промениле адреса ги изгубиле личната карта и пасошот ќе можат да извадат нови.

Граѓаните што немаат важечки документи нема да можат да гласаат

Би можело да ве интересира

Управниот суд ја прифати тужбата на Беса, нема да се прегласува во Желино

А1он

Бектеши по најавата на Хоџа повика да се почитуваат одлуките на Државната изборна комисија

А1он

ДИК додели уверенијата на шест нови пратеници, ќе ги заменат оние кои беа избрани за градоначалници

Ана Ололовска

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ги повлекоа приговорите за вториот изборен круг

А1он

ДИК ги објави конечните резултати од вториот изборен круг

А1он

До ДИК пристигнале 13 приговори, седум од ТМРО и шест од СДСМ

А1он

Leave a Comment

three × 2 =