Протоколот за ратификација на членството на Северна Македонија во НАТО пред француската Влада

Од:

Француската Влада на денешниот министерски совет го разгледа Предлог-законот за одобрување на ратификацијата на Протоколот од Северноатлантската спогодба за пристапување на Република Северна Македонија, претставен од министерот за Европа и надворешни работи, јавува дописникот на МИА од Париз.

–Влегувањето во сила на протоколот кон Северно-атлантскиот договор за пристапување на Северна Македонија ќе ѝ овозможи на оваа земја да стане 30-та членка на Атлантската алијанса, кога 29-те земји-членки на НАТО ќе известат дека го ратификувале протоколот“, се вели во соопштението на француската влада.

–Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО ќе ја зајакне безбедноста на регионот и на алијансата како целина, се вели понатаму.

Притоа од француската Влада се нагласува дека „Франција ќе остане особено внимателна во однос на клучните принципи на процесот на проширување на НАТО, кои се проценка на сопствените заслуги на земјите кандидати и нивниот придонес во безбедноста на евроатлантската област.“

По претставувањето на предлог-законот на министерскиот совет, истиот влегува во парламентарна постапка каде ќе треба да биде изгласан од Националното собрание и Сенатот.

Би можело да ве интересира

С. Македонија 30. членка на НАТО пред изборите во април

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шекеринска: Без Договорот од Преспа, нема членство во НАТО

Предраг Петровиќ

Собранието на 11 февруари ќе го ратификува протоколот за НАТО, на 12-ти ќе се распушти

Ана Ололовска

Шпанската Влада побара од Парламентот по итна постапка да го ратификува Протоколот за НАТО

Ана Ололовска

Столтенберг: Нови дронови на НАТО ќе можат да ја надгледуваат Русија

Пич: НАТО разгледува како да го засили своето присуство на Блискиот Исток на политичко ниво

Ана Ололовска