Пронајдени 33 мигранти во струмичкото село Свидовица

Од:

Триесет и тројца мигранти се пронајдени синоќа во атарот на струмичкото село Свидовица. Од нив, 21 мигрант бил од Аваганистан, седум од Пакистан, тројца од Иран и двајца од Ирак.

Мигрантите, соопшти денеска МВР, се пронајдени околу 20:30 часот и се предадени во Прифатниот центар Гевгелија на понатамошна постапка.

Би можело да ве интересира

ЕУ одобри 130 милиони евра за изградба на затворени центри за бегалци и мигранти на три грчки острови

Ана Ололовска

Уапсен неготинец, превезувал мигранти во „фолсваген венто“

Ана Ололовска

Најголемото жариште на Ковид-19 во Италија е центар за мигранти

А1он

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он

Пронајдени 11 мигранти од Бангладеш во возило на автопатот Гевгелија-Неготино

Ана Ололовска

УНХЦР: Полицијата е виновна за половина од насилството врз мигрантите

Ана Ололовска