Пронајдени 22 илегални мигранти во српско комбе на автопатот Демир Капија – Неготино

Од:

Полициски службеници синоќа, при контрола пронашле 22 лица-мигранти во товарно моторно возило „рено мастер“, со српски национални ознаки, на автопатот Демир Капија – Неготино.

Како што соопшти МВР, настанот се случил во 23.45 часот, а поицијата од слобода го лишила С.З.(43) од Србија, кој управувал со возилото.

Мигарнтите, од кои двајца од Бангладеш и двајца од Индија и 18 од Пакистан, се предадени на полициски службеници од Полициска станица Неготино за понатамошна постапка.

Би можело да ве интересира

За 5,3 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови во првото тримесечје од 2020 година

Ана Ололовска

Повеќе од 700 мигранти во БиХ во изолација поради можна зараза

А1он

Полска, Унгарија и Чешка го прекршија законот на ЕУ за имигрантите

Ана Ололовска

ОН бара ослободување на мигрантите и бегалците од затворите

Ана Ололовска

Прв случај на Ковид-19 во бегалски камп во Грција

А1он

Португалија ќе ги одобри барањата за престој на мигрантите

А1он