Пронајдени 14 мигранти во возило на автопатот Гевгелија -Демир капија

Од:

Полицијата синоќа пронашла 14 мигранти при контрола на возило на автопатот Гевгелија -Демир Капија и го уапсила возачот С.А. (25) од скопското село Студеничани. Дванаесет мигранти се од Авганистан, а двајца од Сирија.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека синоќа во 21.10 часот во близина на паркинг „Милетково“, на автопатот Гевгелија – Демир Капија, бил лишен од слобода С.А.(25) од село Студеничани, скопско, кој управувал патничко возило „фолксваген фејтон“, со регистарски ознаки од друго возило, бидејќи при контрола од полициски службеници во возилото биле пронајдени 14 лица-мигранти.

-Жителот на Студеничани и мигрантите се предадени на полициски службеници од СВР Струмица за понатамошна постапка, се наведува во Билтенот на МВР.

Би можело да ве интересира

Спасени 15 мигранти при обид да преминат од Франција во Велика Британија

А1он

ОЈО Гевгелија поднесе 14 казнени налози за непочитување на полицискиот час

Ана Ололовска

За 5,3 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови во првото тримесечје од 2020 година

Ана Ололовска

Побарана казна од илјада евра за непочитување на полицискиот час во Гевгелија​

Ана Ололовска

Повеќе од 700 мигранти во БиХ во изолација поради можна зараза

А1он

Полска, Унгарија и Чешка го прекршија законот на ЕУ за имигрантите

Ана Ололовска