Промоција на книгата „Успеси и падови 1993 година“ од Стојан Андов

Од:

Книгата „Успеси и падови 1993 година“ од Стојан Андов вечер ќе биде промовирана во Домот на културата во Кавадарци.

Издавач е „Матица македонска“ од Скопје. Делото ќе го промовира Љубомир Гајдов, познат надворешно-политички аналитичар и коментатор, а за богатото публицистичко и книжевно творештво на Андов ќе говорат писателите Раде Силјан и Блаже Миневски.

Стојан Андов (1935, Кавадарци) е истакнат македонски политичар и прв претседател на Собранието на независна Република Македонија. Автор е на книгите: „На мој начин“, „Источни патувања“, „Од мој агол“, „Стравот и љубовта“, „Кицо Американецот“, „Враќањето на Американецот“, „Јосип Броз Тито и распаѓањето на Југославија“, „Приказната за Марија“, „Драматичната 1991 и 1992–година на опасни ризици“.

Би можело да ве интересира

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Ана Ололовска

Стојан Андов по забраната на книгата: Не очекував вакво нешто

Ана Ололовска

Судот ја забрани книгата на Стојан Андов поради тужбата на Фрчкоски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Црвенковски и Фрчкоски сакале да го тргнат Глигоров од политиката, Андов открива детали во книгата „Пред атентатот и по него“

Наум Локоски

Промоција на избрани дела од Стојан Андов

Ана Ололовска

Стојан Андов: Најпаметно решение е договор на власта и опозицијата за поддршка на уставните измени

Кристијан Ландов