Приведени седуммина криумчари од Пакистан, пронајдени 70 мигранти

Од:

Полицијата уапси седум криумчари од Пакистан, поради постоење основи на сомнение дека се сторители на кривично дело „криумчарење на мигранти“.

„На 26.10.2023 околу 17 часот било пријавено дека на 1,5 км јужно од Негорци, во близина на Серменинска река, се наоѓа поголема група мигранти од Сирија, која е во движење, предводена под присила од страна на неколку мигранти од Пакистан. Од страна на РЦ за ГР ЈУГ и СВР Струмица веднаш биле испратени полициски службеници на посочената локација, во содејство со припадници на Одделот за специјални полициски операции. По детално пребарување на теренот, откриени се вкупно 77 мигранти (Сирија–52, Пакистан-13, Турција-5, Ирак-5 и Индија-2), а меѓу нив и седумте мигранти од Пакистан, кои биле посочени како водичи на групата“, извести МВР.

За случајот е известен Јавен обвинител од Скопје, а денеска против седумте мигранти од Пакистан е поднесена кривична пријава.

Би можело да ве интересира

Европол: Уапсени 19 членови на групата што криумчарела мигранти

Учесник во сообраќајка превезувал мигранти, странците избегале од местото на несреќата

А1он

Приведен криумчар на мигранти кај Демир Капија

А1он

За криумчарење мигранти во Грција уапсени и притворени државјани на Македонија

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

А1он

Пронајдени 10 мигранти од Сирија во возило на автопатот Куманово – Крива Паланка