Приведени две лица во струшко, фатени со бесправно исечени дрва

Од:

Приведени се две лица во струшко, кои биле фатени со бесправно исечени дрва, информираат од Министерството за внатрешни работи.

dobivaj vesti na viber

„На 28.06.2022 година околу 13.00 часот, на локален пат помеѓу струшките села Боровец и Лакавица, кај месноста „Равење“, полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал при Регионалниот центар за гранични работи-Запад, во содејство со ОВР Струга, Шумската полиција, подрачната единица на Министерството за шумарство и водостопанство и Полициската станица во Лабуништа, презедоа координирани мерки со цел фаќање на сторители на нелегална сеча и транспорт на огревно дрво.

Притоа, сопрено е товарно возило „Ман“ со струшки регистарски ознаки, управувано од А.Х.(53) од селото Велешта, во кое, без документација се превезувале 14,2 метри просторни огревно дрво. Сопатникот во возилото, Т.Д.(45) од Вевчани, вработен во ШПС „Јабланица“, се обидел да пополни испратница и да му овозможи на превозникот документ за легален транспорт, но бил спречен од полициските службеници. Од него се одземени два кочани со испратници и еден чекан за жигосување дрва.

По наредба на Јавен обвинител двајцата се приведени, извршени се претреси во домот на Т.Д. како и во Шумското претпријатие „Јабланица“, а товарното возило и дрвната маса се предадени на Шумската полиција. По целосно документирање, против двете лица ќе биде поднесена соодветна пријава“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Ибраими: Најважна е победата на Струга ТЛ, се радувам и за головите

Приведени две лица во ресенско, затекнати при пустошење на шума

ВИДЕО: На Караорман фатени 12 дрвокрадци

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Пожар кај струшки Елен Камен

А1он

Во прилепско запленети над 25 кубици дрва без соодветна документација, следуваат кривични пријави

А1он

Кривична пријава за сопружници од Дебар што си го принудувале детето да питачи во Струга

А1он