Приведен сопственик на портал од Охрид за омаловажување на полицајци, кој потоа ги пријавил дека го повредиле

Од:

Вчера попладнето полицијата го привела сопственикикот на порталот „Охрид скај“, Сашо Денесовски и го сомничи дека неовластено снимал и омаловажувал полицајци кои извршувале работни задачи на влезот од Охрид, за подоцна, тој да пријави дека полицаецот кој го приведувал му нанел тешки повреди.

„Во СВР Охрид приведен е С.Д.(53) од Охрид, поради постоење сомнение за неовластено снимање и омаловажување на полициски службеници кои преземале службени дејствија во близина на охридското село Подмолје. Истиот ден околу 19.00 часот во полициската станица Охрид, С.Д. пријавил дека при приведувањето, полицискиот службеник му нанел тешки телесни повреди на десната рака, констатирани во Општата болница во Охрид. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, велат од МВР.

Сопственикот на порталот „Охрид скај“, Сашо Денесовски ја побива верзијата на полицијата. Според него, нанесени му биле тешки телесни повреди, откако, бил удрен од полициски службеник со метална палка, но, тврди и дека искршен му бил телефонот.

Инаку, во декември минатата година, вработени во Општина Охрид поднесоа пријава против сопственикот на порталот „Охрид скај“, Сашо Денесоски, поради, како што навеле, закани, навреди и присилба што ги извршил кон нив. Денесоски, пак, тврдеше дека пријавата е конструкција од командир и началник во охридската полиција.

Би можело да ве интересира

МВР регистрира повеќе инциденти и настани поврзани со изборите меѓу 11:00 и 12:00 часот

А1он

ВИДЕО: Охрид со булдожери продолжи да ја урива бетонската база на Нефи Усеини

Директорот на ЗОО Галетановски повикан во полиција, поради објавата на Фејсбук да се шкртне „Северна“ од гласачкото ливче

Мери Јордановска

Се вршат претреси во станови и куќи, полицијата се уште трага по експретседателот на Кривичниот суд Панчевски

А1он

Чулев ќе побара помош од војската за запирање на влезот на мигранти

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Чулев од Струмица: Полицијата најстрого да ги санкционира сите прекршители на изборниот процес

Ана Ололовска