Приведен 21-годишен криумчар, превезувал 13 мигранти од Сирија

Од:

Дваесет и едногодишен жител на Гевгелија вчеравечер бил приведен од полицијата бидејќи превезувал 13 мигранти од Сирија.

Како што соопшти МВР, М.Г. (21) бил проведен вчера околу 19.30 часот во село Давидово од полициски службеници од РЦГР Југ- Полициска станица за ГП и ГН Богородица.

-Со патничко моторно возило „фолксваген туарег” превезувал 13 мигранти од Сирија, од кои две малолетни лица. Известен е јавен обвинител од ОЈО за ГОКК и по документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, информира Министерството за внатрешни работи.

Би можело да ве интересира

Европол: Уапсени 19 членови на групата што криумчарела мигранти

Учесник во сообраќајка превезувал мигранти, странците избегале од местото на несреќата

А1он

Приведен криумчар на мигранти кај Демир Капија

А1он

За криумчарење мигранти во Грција уапсени и притворени државјани на Македонија

Приведен криумчар на мигранти во Гевгелија, пронајдени осум лица од Сирија

А1он

Пронајдени 10 мигранти од Сирија во возило на автопатот Куманово – Крива Паланка