Притвор за дилер на дрога од Скопје

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 39-годишен скопјанец поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

При извршен претрес во возило кое го управувал осомничениот, а потоа и во неговиот дом, полициски службеници пронашле наркотична дрога марихуана во нето маса од 66,55 грама, 5,96 грама амфетамин, 0,41 грама кокаин, 0,89 грама прашкаста материја од амфетамин MDMA и 149 таблети од психотропна супстанца.

Надлежниот јавен обвинител до судијата за претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор, бидејќи постојат околности кои укажуваат дека тој би можел да се даде во бегство за да го избегне кривичниот прогон или да го повтори делото.​​

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за „изработка и употреба на лажна платежна картичка“

Ана Ололовска

Приведена 22-годишна девојка барана по потерница, кај неа пронајдени украдени предмети

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран со потерница за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Пронајдено лице кое се оддалечило од домот

Ана Ололовска

Приведен криминалец за издржување казна затвор од осум ипол години

Ана Ололовска

Претрес во Скопје, приведен дилер

Ана Ололовска