Притвор и куќен притвор за уапсените на скопскиот аеродром за трговија со прекурсори

Од:

Двете лица кои во текот на вчерашниот ден беа приведени на скопскиот аеродром осомничени за сторено кривично дело „Недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори” се спроведени пред судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје. По произнесување на осомничените и јавниот обвинител, судијата донел решенија и на осомничениот Н.К. му определил мерка притвор во траење од 30 дена, а на осомничениот М.З. му определи мерка куќен притвор во траење од 30 дена.

dobivaj vesti na viber

Како што денеска соопштија од Основен кривичен суд Скопје, решенијата и кај двете лица се донесени заради постоење на основите од чл. 165 ст.1 точка 1,2 и 3 односно опасност од бегство, можност да ја попречи истрагата и да влијае на сведоци и можност да го повтори делото.

Против овие решенија странките имаат право на жалба пред Кривичниот совет.

Би можело да ве интересира

Притвор за крадец на уметнички слики

Товарен воз прегази мигранти кои лежеле на пругата кај Миравци

Ана Ололовска

Приведено лице барано со потерница, осудено на речиси шест години казна затвор

А1он

Двајца загинати откако со трактор излетале од пат во Струмичко

Ана Ололовска

Скопјанка загина во тешка несреќа на скопската обиколница, три лица се пренесени во болница

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Табановце приведени дилери, во БМВ пренесувале кокаин, хашиш и марихуана

Катерина Павлова-Николовска