Пристигнаа 10.530 дози од вакцината на „Фајзер“, ги сместија во специјалните фрижидери

Од:

Министерството за здравство ја информира јавноста дека попладнево стигна првата пратка од вакцината Фајзер, која МЗ ја обезбеди cо директни преговори со овој производител на вакцина против Ковид 19.

Вакцините ќе бидат чувани во специјалните фрижидери кои постигнуваат температури под -70 степени, кои државава ги набави во јануари токму поради вакцината на Фајзер, која мора да биде складирана под посебни услови.

ko

Станува збор за 10.530 дози од вакцината, кои веќе од среда ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата, каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за ковид имунизација, велат од Министерството.

Би можело да ве интересира

Состојбата со Ковид-19 се смирува, над 500 илјади вакцини ќе пристигнат месецов, колективен имунитет до крајот на летото

Ана Ололовска

14 починати од Ковид-19, 135 нови случаи

Катерина Павлова-Николовска

760 лица се лекуваат во ковид центрите во Скопје и низ земјава

Катерина Павлова-Николовска

Вакцина против Ковид-19 вчера примиле нешто помалку од 12 илјади граѓани

Шест отсто од тестираните позитивни на Ковид-19

Вакцината „Астра зенека“ создава посилна реакција по правата, а „Фајзер“ по втората доза

Катерина Павлова-Николовска