Прирачник „Јавноста во кривичната постапка“

Од:

Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска ќе го промовира новиот прирачник за новинари „Јавноста во кривичната постапка“.

Прирачникот, кој беше подготвен од Мисијата на ОБСЕ во соработка со Здружението на јавни обвинители, дава преглед на сите фази на новата кривична постапка и улогата на новинарите во објективното и правилно известување од судските процеси.

На промоцијата ќе се обратат шефот на Одделот за владеење на правото во Мисијата на ОБСЕ, Резарта Шуц и претседателот на Здружението на јавни обвинтели, Марко Зврлевски.

Би можело да ве интересира

Османи телефонски се слушна со Лавров: Побара од него Русија да ги повлече силите од Украина

Орце Костов

Фирмата од Желино која го доби тендерот од МНР за конференцијата на ОБСЕ е најголем донатор на ДУИ

Орце Костов

Османи: Кримската платформа и Програмата за поддршка се доказ дека ОБСЕ останува со Украина

Османи-Нуртлеу: Северна Македонија и Казахстан имаат одлична билатерaлна соработка во повеќе сфери на интерес, вклучително и во ОБСЕ

Синот на Џафери стана oбвинител – работно место како обвинител доби и сопругата на Абази

Анита Петровска Рајковиќ

Активиран е „Московскиот механизам“ на ОБСЕ