При претрес на дом во Козле пронајдени дрога и оружје

Од:

При претрес на дом во Козле пронајдени се 19 пакувања со вкупно 21,6 грама амфетамин, повеќе дигитални ваги со остатоци од дрога, како и огнено оружје – пиштол „Црвена застава“ со калибар 7,65 милиметри и два куршуми, информираат од Основното јавно обвинителство Скопје.

dobivaj vesti na viber

Психотропните супстанции и оружјето биле пронајдени при претрес на домот на осомничениот 42-годишник на 5 јануари.

– Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за за кое постои основано сомнение дека ги сторил кривичните дела – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори по член 215 став 1, како и Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи согласно член 396 став 1 од Кривичниот законик, стои во соопштението од ЈО.

Дополнуваат дека со оглед на тоа што во конкретниот случај постојат околности кои што укажуваат дека осомничениот би можел да се даде во бегство или да ги повтори делата, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје доставил оредлог за определување мерка притвор.

Би можело да ве интересира

Кривична пријава за „изработка и употреба на лажна платежна картичка“

Ана Ололовска

Приведена 22-годишна девојка барана по потерница, кај неа пронајдени украдени предмети

Ана Ололовска

Приведен скопјанец баран со потерница за издржување затворска казна

Ана Ололовска

Пронајдено лице кое се оддалечило од домот

Ана Ололовска

Приведен криминалец за издржување казна затвор од осум ипол години

Ана Ололовска

Претрес во Скопје, приведен дилер

Ана Ололовска